Demleme Yöntemleri

Aeropress

AeroPress, Amerikalı oyuncak tasarımcısı Alan Adler’ın icat ettiği yeni demleme metodlarındandır; pratik tasarımı ve farklı demleme seçenekleriyle kahve severlerin ilgisini çeker.

BPA içermeyen plastik bazlı malzemeden yapılmıştır ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. İki ana bölmesi vardır; sıcak ve soğuk şekilde, birden fazla demleme tipine imkan verir. Üst haznede kahve çekirdekleriyle su bir araya geldiğinde demleme başladığından, sonuçları çok farklı olsa da french press ile akraba bir demleme yöntemine sahiptir. Kahveyi düşük bir basınçla sıkıştırarak demleme yapar. AeroPress, hem kağıt filtreler hem de metal filtrelere uygundur. Kağıt filtreler, kahve yağlarını ve bazı partikülleri süzerken, metal filtreler daha yağlı ve dolayısıyla daha yoğun bir kahve elde etmenizi sağlar. Bu metod için özellikle internette bulabileceğiniz James Hoffmann’nın Ultimate AeroPress ve Tim Wendelboe’nun AeroPress tariflerini deneyebilirsiniz.

Moka pot

Moka pot, İtalyan geleneğine dayanan bir kahve demleme yöntemidir; alt bölmedeki suyun yavaşça üst bölmeye yükselerek yoğun ve lezzetli bir kahve üretmesiyle dikkat çeker.

Moka potun orta bölmesine öğütülmüş kahve çekirdeklerini dökün. Kahveyi sıkıştırmadan düzgünce yayın, üzerine fazla bastırmayın. Moka Pot’u kısık veya orta ateşte yanan ocağın üzerine yerleştirin.  Su ısındıkça, buhar yavaşça üst bölmedeki kahveye geçer. Bu süreçte üst bölmedeki kahve yavaşça yükselir. Kahve geldiğinde hafif bir hışıltı ve çıtırtı duyabilirsiniz. Kahvenin yükseldiğini  ve üst bölmede toplandığını görsel gözlemleyebilirsiniz. Moka pot ile yapılan kahve, güçlü ve aromatik bir tat sunar. Kendi damak zevkinize uygun lezzeti bulmak için su miktarını, kahve miktarını ve öğütme seviyesini değiştirerek denemeler yapabilirsiniz.

Chemex

Chemex, zarif cam tasarımı ile öne çıkan ve kağıt filtre kullanılarak yapılan özgün bir kahve demleme yöntemidir.

Chemex filtresini üç kat katlayarak kenarlarını iki kez bükün ve yarımı ay şeklni elde edin. Filtreyi Chemex’in üst bölmesine yerleştirin. Filtrenin katlama hattını, Chemex’in ağız kısmına gelecek şekilde yerleştirin. Filtreyi iyice yerleştirdikten sonra sıcak suyla yıkayıp camın içine yapışmasını sağlayın. Bu işlem aynı zamanda kahveye kağıt filtre tadının sinmesini engeller. Filtreyi ıslatma sürecinde kullanılan su sonrasına dökülür.
Genellikle Chemex için tercih edilen kahve-su oranı 1:15 ile 1:17 şeklindedir. Örneğin, 30 gram kahve için yaklaşık 450-510 ml su kullanabilirsiniz.
Taze kahve çekirdeklerini orta-kaba öğütme seviyesinde öğütün. Kahve çekirdeklerini öğüttükten sonra Chemex filtresine yerleştirin ve ardından demlemeye başlayın.
Suyu 90-96°C arasında ısıtın. Öncelikle, kahve yatağının ortasına yakın bir noktaya yavaşça su dökerek kahveyi nemlendirin.Çiçeklendirme (blooming) adı verilen bu işlem, kahvenin şişmesini ve gaz çıkışını başlatır. Biraz bekledikten sonra suyu dökmeye devam edin.Suyu, dairesel hareketlerle merkezden dışa doğru yavaşça dökerek kahvenin tamamını ıslatın.
Chemex ile yapılan kahve, temiz ve parlak bir tat profili sunar. Su miktarını, kahve miktarını ve demleme süresini deneyerek kendi tercihinize uygun lezzeti bulabilirsiniz.

Turkish

Türk kahvesi, ince öğütülmüş kahve çekirdeklerini suyla kaynatarak ve köpüklü bir şekilde servis ederek, geleneksel ve aromatik bir kahve deneyimi sunar.

İlk olarak kahveyi ve soğuk suyu cezvenin içerisine koyun. Ardından bir kaşık alarak iyice karıştırın. Kahve ve su karıştıktan sonra cezveyi ocağa alın ve altını en kısık seviyede açın. Kenarlarından kabarmaya başladığında kahveyi ocaktan alın.

French Press

French Press, kahve dünyasında öne çıkan bir demleme yöntemidir; kahve çekirdeklerini öğüterek ve sıcak suyla buluşturarak basit ve lezzetli bir kahve demleme deneyimi sunar.

Taze kahve çekirdeklerini orta-kaba öğütme seviyesinde öğütün. Genellikle french press için 1:15 ila 1:17 oranında kahve-su oranı kullanılır. Örneğin, 30 gram kahve için yaklaşık 450-510 ml su kullanabilirsiniz.

French pressin üst kısmını çıkarın ve alt kısmına öğütülmüş kahve çekirdeklerini ekleyin. Suyu 93-96°C arasında ısıtın. Öğütülmüş kahve üzerine, kahvenin tamamını ıslatacak kadar suyu yavaşça ekleyin. Bu işlemi yaparken karıştırmaya gerek yoktur.Suyu döktükten sonra bir spatula veya tahta kaşık yardımıyla hafifçe karıştırın. Ardından french pressin üst kısmını takın. Ancak pistonu aşağıya itmeyin. Kahveyi yaklaşık 4 dakika boyunca demlenmeye bırakın.

Demleme  süresi tamamlandığında, pistonu yavaşça aşağıya doğru iterek kahveyi bastırın.  Aşağı doğru baskı uygularken fazla kuvvet kullanmamaya özen gösterin.

French press ile yapılan kahve, yağlı ve dolgun bir tat profili sunar. Kahve çekirdeklerini daha kaba öğüterek ve daha uzun demleme süresi kullanarak farklı tatlar elde edebilirsiniz. Damak zevkinize uygun sonucu bulmak için denemeler yapabilirsiniz.

Filtre kahve makinesi

Filtre kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerini yavaşça sıcak suyla bir araya getiren hafif ve dengeli bir kahve demleme yöntemidir.

Kahve makinesinin filtreyi koyacağınız bölmeyi açın ve filtreyi yerleştirin. Kağıt filtre kullanacaksanız, filtreyi makineye yerleştirdikten sonra hafifçe ıslatarak kağıt tadının kahveye geçmemesi için önlem alabilirsiniz.

Taze kahve çekirdeklerini orta seviyede öğütün. Genellikle 1:15 ile 1:17 oranında kahve-su oranı kullanılır. Örneğin, 30 gram kahve için yaklaşık 450-510 ml su kullanabilirsiniz.

Öğütülmüş kahve çekirdeklerini filtreye dökün. Kahve yatağını yayarak düzeltin ama üst kısmına bastırmayın. Filtre kahve makinesi genellikle, kolay kullanımı ve daha hafif, temiz bir tat profili sunması nedeniyle tercih edilir. Kahve çekirdekleri, su miktarı ve demleme süresini ayarlayarak damak zevkinize en uygun sonucu elde edebilirsiniz.